Gaziantep ve çift tokmaklı kapıları

4.00 / 5
Favorilere ekle

Elimde olsa, Cumhuriyet’in kurulmasından bir kaç yıl sonrasındaki bir dönemde yaşamak isterdim. Erkeğin, kadına, insanın, insana saygılı olduğu,düşmanların bile birbirini sırtından vurmadığı, mendillerin atıldığı,sandalyelerin çekildiği, kapıların açıldığı, derinlik ve aşk dolu şiirlerin, şarkıların yazıldığı, ilişkilerin nezaket, zarafet içerdiği o dönemde. Tüm zorluklarına rağmen.
Yine nerelere gittim. Elimde değil. Yazarken duramıyorum. Aklıma binlerce kare geliyor, minicik bir andan, ummana uçabiliyorum.
Buralara nereden mi geldim. Gaziantepteki çift tokmaklı kapılardan. Aslında eskiden Anadoluda bir çok kapı böyleydi. Ama zamanla hepsi yok olup gitti.
Çift tokmaklı kapılar kültür mirasımızdı oysa. Gaziantep’te hala yaşatılıyor. Şehrin eski bölgesindeki evler aslına uygun olarak restore ediliyor. Ve ” Mahremiyetin Korunmasını ” hedefleyen çift tokmaklı kapılar, birer birer şehre geri geliyor.
Bu tokmakların birisi kadın için, daha küçük ve ince tınısı daha zarif. Diğeri ise erkek için, geniş ve kalın, sesi tok ve erkeksi. Biri daha yukarıda, biri daha aşağıda.
Tüm bunların bir sebebi var. Tersten başlayalım. Kadınların tokmaklarının altta olmasının sebebi, boylarının daha kısa olması ve ellerini kaldırmak zorunda kalmamaları. Yani tek etken boy değil, nezaket.
Daha ince olmasının sebebi, bu tokmağın kolay çalınması elbet, ama asıl sebebi, ince tınıyı duyunca, evde yaşayanların gelenin bir kadın olduğunu anlaması. Yani mahremiyeti korumak. Kıyafetini toparlamasına, geleni karşılamasına yetecek süreyi sağlamak.
Erkeklerin tokmaklarının sesi ise çok daha tok, hem daha kalın olduğu, hem de daha yukarıda olmasından ötürü, ister istemez daha güçlü vurulduğu için.
Kapıyı açacak olan kişinin, bu tok sesi duymama ihtimali daha az.
Duysun ki kapıya gelen erkekse, yani namahrem, ona göre toparlansın, ama bunu yaparken çok geçte kalmasın, kapıdaki kişi beklemesin.
Kısaca her şey düşünülmüş.
Kapılar ah kapılar. İçten dışa ne çok şeyi anlatırlar.

  • Alper Almelek

    Rating: 4 / 5

    Yorumunuz

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir