Matematik Köyü’ndeki dev abaküs

0 / 5
Favorilere ekle

Şirince, hani İzmir yakınındaki o güzel ve özel köy. Kahinlerin, Dünya’da kıyamet kopsa, orada kopmayacak dediği köy. Şirince de bir “Matematik Köyü” var. Eğer köyün web sitesine giderseniz; http://nesinkoyleri.org/ şöyle tanıtıldığını görürsünüz:

Şirince köyünün (İzmir – Selçuk) 1 km uzağında, dağ başında ve mutlak bir ıssızlık içinde, yemyeşil bir ortamda, 7’den 70’e herkesin (her köylünün!) her seviyede matematik yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü, Nesin Vakfı’na ait 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük bir köy.”

Ben, arıları kurtarmak için TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı) gençleri ile kurduğum “Anadolu Arıları” projesiyle, “Arı Sevgisi” anlatmak için 2014’de, bundan tam 2 yıl önce, 3 gün kaldım Matematik Köyü’nde.

Kütüphane’nin yakınlarında bir yerde, bu resmini çektiğim dev abaküs duruyordu.

Çin’de geliştirildiği düşünülen, ve basit aritmetik hesapları yapmaya yarayan bu kocaman Abaküs, köyde kalanların, turistik gelip geçen herkesin ilgisini çekiyordu. İnsan birden karşısında görünce, o dev boncuklarla illa bir iki toplama çıkarma yapmak istediği gibi, eğer daha önce hiç görmediyse ne olduğunu anlamak, hakkında bilgi almak da istiyor.

Ben de o zaman, fotoğrafını çekip Instagram’da paylaşmıştım.

Meğer bilmeden bir “Püf” yakalamışım…

 

Kurum Adı

Nesin Matematik Köyü

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir