Müzik otobüsü

0 / 5
Favorilere ekle

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde Belediye’ye ait kullanılmayan bir otobüs, içerisine orglar konularak müzik otobüsüne çevrildi. Notabüs adı verilen ve ada çocukları tarafından boyanan otobüs okul bahçesine çekildi.

Bozcaada’da Aralık ayında başlayan “Herkes Müzik Aleti Çalabilir” projesi ile adanın çocukları ve velileri org-piyano çalmayı öğrenmeye dervam ediyor. Belediyenin ve adadaki esnafın bağışlarıyla alınan 16 org ve 1 piyano ile dersler devam ediyor. Boğaziçi Caz Korosu’nun iki klavyeyle katkı sunduğu projeye, İstanbul’da yaşayan iki kişi de baterilerini bağışlayarak projenin büyümesine yardımcı oldular. Bozcaadalı Muharrem Yıldız ve Feryal Günal’ın birlikte hazırladığı projeye Bozcaada Eski İlçe Milli Eğitim Müdür Cengiz Aydemir ve Bozcaada İlköğretim Okulu Müdürü Emine Arslan’ın da katkı sunduğu biliniyor.

Çocuklarla ve velilerle bire bir dersler yapan Feryal Günal, “Çocuklarla çalgı eğitimi, aile desteği ve/veya müzikle ilgili kültürel bir ortam olmaksızın çok zor ilerleyen bir sürece dönüşüyor. Yani çocuğun yaşadığı evde çalgı çalma veya müzikle alakalı bir yaşantı yoksa çocuk haftada bir saatlik bir dersle çalgı çalmak için şart olan sürekli egzersizlere yeterince motive olamıyor. Bu çalışmanın en ayrıcalıklı tarafı ‘herkes bir müzik aleti çalabilir’ düşüncesini benimsemesidir. Bu düşünceye paralel olarak aileler çalışmaya yetenekleri herhangi bir şekilde ölçülmeksizin dahil oldular.” diyerek açıklıyor.

Mustafa Dermanlı’nın Haberi

 

Kurum Adı

Otobüs

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir