Santa Justa Asansörü

0 / 5
Favorilere ekle

Lizbon’u ilk kez 2015’te ziyaret ettim. İlk kez gittigim tüm şehirlerde hep yaptığım gibi etrafta gezinirken karşıma tüm görkemiyle Santa Justa Asansörü çıktı. Sonradan otel lobisinden öğrendiğime göre tepeler üzerine kurulmuş olan Lizbon’da hayatı kolaylaştırmak için asansörler kullanılıyormuş.

Santa Justa Asansörü deniz seviyesindeki Baixa semtini kentin tepesinde bulunan Carmo ve Chiado semtlerine bağlıyor. Asansörle tepeye çıktığınızda olağanüstü bir Lizbon manzarasıyla karşılaşıyorsunuz.

Aslında bu asansörü sizi yukarı doğru çıkartan bir füniküler sistem gibi de düşünebilirsiniz. Bu asansöre sadece tek yön bilet alabiliyorsunuz. Yukarı çıktığınızda kendinizi başka bir semtte buluyorsunuz ve gezinize devam edip gün devamında başka bir semtten dönüş yapabiliyorsunuz.

Santa Justa Asansörü Fransız asıllı, Porto doğumlu Raul Mesnier de Ponsard adında bir mühendis tarafından 1900 yılında Neogotik tarzda tasarlanmış olup 10 Temmuz 1902 tarihinde kullanıma açılmış. İlk yıllarda buhar gücüyle çalışıyormuş, ancak daha sonra 1907’de elektrik motoru takılarak hızlanması sağlanmış.

Kurum Adı

Santa Justa Asansörü, Lizbon, Portekiz

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir