Afganistan’da çocukların aşılama tarihlerini takip etmek için şans bilekliği üretilmiş

0 / 5
Favorilere ekle

Afganistan’daki bebeklerin aşılama takvimlerinin doktorlar tarafından takip edilebilmesi için yaratılan “Immunity Charm” (Bağışıklık bilekliği) renkli boncuklardan bir bileklik sadece.

Bağışıklık Bilekliği, Afganistan’da doktorların bebeklerin aşı takibini yapamaması nedeniyle doğmuş bir fikir. Batıl inançlar, uzak mesafeler vs. nedeniyle anneler ya gelmiyor, ya da aşı karnesini kaybediyorlar. Bu da doktorların hangi aşının yapılıp hangisinin yapılmadığını anlamasını ve sırada hangi aşı olduğunu bilmesine engel oluyor. Afganistan’ın dünyanın en yüksek yenidoğan ölüm oranına sahip olması da bu konu hakkında hızla bir şeyler yapılmasını söyleyen bir başka etmen.

McCann Mumbai ve Afganistan Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışma; Afganistan’da yaygın şekilde kullanılan şans bilekliklerine dayanıyor. Bebekleri kem gözlerden koruduğuna inanılan bu bileklikler, aşıya karşı batıl inançları giderecek yeni bir geleneğe çevriliyor. Bu da sıradan bir ip bileklik ve üzerine geçmiş renkli boncuklar sayesinde yaratılan çok basit bir kodlamayla yapılıyor. Bileklik üzerindeki her boncuk, bir aşıya denk gelen bir işaret ve doktorlar her aşıdan sonra o aşının boncuğunu bilekliğe takıyorlar. Böylece, bir sonraki doktor bilekliğe bakar bakmaz hangi aşının hangi dozunun yapılmış olduğunu anlayabiliyor.

Böyle basit bir yöntemle sağlık konusunda atılım yapılabiliyorsa gelecek yüzyılda insanlar hastalıklardan hayatını kaybetmeyecek umudunu taşımak istiyoruz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=qEVsy5Y_G1I 

 

 

Kurum Adı

Bilinmiyor

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir