Asansörde can sıkıntısına son

0 / 5
Favorilere ekle

İsveç’te kurulmuş olan Panoramia şirketi tarafından geliştirilen bu 3 boyutlu görüntü sistemi sayesinde bir kattan bir kata çıkıp inerken yerlere bakmak zorunda kalmayacaksınız artık. Sistem, çeşitli ekranlar ve sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanıyor.

Gökdelenler ve şık evler gibi lüks binalara yönelik olan bu teknoloji asansöre takılan bir veya birden çok ekrandan yararlanıyor. Ekranlara birbirinden tamamen farklı birkaç görsel yansıtıyor, böylece insanlar asansörde olduğunu bile unutuyor, sanki başka bir dünyadaymış gibi hissediyor. Dilerseniz birkaç örnek verelim. Asansördesiniz, yukarı çıkıyorsunuz, o sırada ekrana bir dağ görüntüsü yansıyor ve siz de dağın tepesine doğru çıkıyormuş gibi hissediyorsunuz. Ya da bir uzay roketi geliyor ekrana; siz yukarı giderken roket de tam gaz uzaya doğru yol alıyor. Ufak ama önemli bir ayrıntı daha: Bu akıllı teknoloji, asansörün yönüne göre kendini ayarlayabiliyor, ayrıca saate göre de içerik değiştirebiliyor, yani geceleri gösterilen içerikler geceye, gündüzleri gösterilen içerikler ise gündüze uygun oluyor.

Şu anda müşteriler sadece bir görsel tema seçebiliyorlar ancak Panoramia, 2018’e kadar temaların sayısının artacağını ve kullanıcıların bir yazılım üzerinden istedikleri değişiklikleri yapabileceğini açıkladı. Üstelik ürünü şimdi veya önümüzdeki yıl alıp almamaları hiç fark etmeyecek, herkes 2018’deki güncellemeden eşit şekilde yararlanabilecek. Bunun haricinde şirket, müşterilerin kendi zevkleri doğrultusunda hazırlayacağı tasarımlara göre temalar geliştireceğini de söyledi.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=JGVx3On_-bY

 

Kurum Adı

Bilinmiyor

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir