Atıklardan inşaat malzemesi üretme

0 / 5
Favorilere ekle

İstanbul’da yapı malzemelerinin inovatif potansiyeline ve mimarlık ile malzeme ilişkisine dikkat çekmek için düzenlenen konferansta ” Atıklardan inşaat malzemesi üretme” fikrini Hollandalı genç girişimci Massa anlatmış.

StoneCycling markasını tek cümlede özetlemek gerekirse, “Unique building materials from waste/ Atıklardan özgün inşa malzemeleri” denilebileceğini söyleyen Massa, söze Hollanda’da yılda 25 milyon ton inşaat atığı ortaya çıktığını ve bu atıkların şimdilik sadece araba yollarının yapımında kullanılabildiğini söyleyerek başladı. 2023 yılında tüm atıkların %50’sinin geri dönüşüme katılmasının hedeflendiği Hollanda’da bu konuya dair daha fazla girişim ve düzenleme olması gerektiğini söyleyen Massa, düzenlemelerin ümit verdiğini; fakat bir şekilde olması beklenenden yavaş kaldığını belirtti.

Massa, atık malzemelerden yeni inşaat malzemeleri üretme hikayesinin, ortağı Tom van Soest’in Design Academy Eindhoven’daki öğrencilik yıllarına dayandığını söyledi. Okulda üç çeşit farklı atığı öğüten (hafriyat, yıkılan binalardan çıkarılan az hasarlı malzemeler ve ıslak zeminlerde kullanılan elemanlar) bir mikser tasarlayan Soest, mezun olduktan sonra projeyi sunduğu bir fuarda projeye gösterilen yoğun ilgiden de yola çıkarak bunu bir işe dönüştürmeye karar vermiş.

Kaynak: http://www.arkitera.com/haber/28850/atiklardan-ozgun-insa-malzemeleri

Kurum Adı

Stone Cycling

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.