Doğa için harekete geçti ve gezegen için dik platformunu kurdu

0 / 5
Favorilere ekle

Plant for the Planet ( Gezegen için Dik) platformunu kuran 19 yaşında genç bir insan…

10 yıl önce Felix Finkbeiner, iklim değişikliğine karşı 1 milyon ağaç dikmeyi kafasına koymuş. Bu hedefi yeterli gelmemiş ve bir platform kurmuş. Ve şu anda 130 ülkede 14 milyar ağaç bu platform sayesinde dikilmiş.

İlkokul 4. sınıfta bir ödev için çalışırken Felix en sevdiği hayvan olan kutup ayılarının iklim değişikliği tarafından nasıl etkilendiğini araştırdı. Daha sonra iklim değişikliğine karşı yapılacakları araştırırken Kenyalı aktivist Wangari Maathai ile karşılaştı.

Maathai’nin 30 yılda 300 milyon ağacı toprakla buluşturduğu ve bunun için Nobel Ödülü kazandığı kampanyasından etkilenen Felix, ödevinde ağaçların önemine dikkat çekti ve vatandaşı olduğu Almanya’da 1 milyon ağaç dikeceğini vaat etti. Felix artık sorunun sadece kutup ayılarını kurtarmak değil, insanlığı kurtarmak olduğunun farkına varmıştı.

İlk ağacı okulunun bahçesine diken Felix, 13 yaşına geldiğinde Almanya’da 1 milyonuncu ağacı dikmişti. Gezegen için Dik girişimi Birleşmiş Milletlerin de dikkatini çekti ve Milyar Ağaç kampanyası tarafından yönetilmeye başladı. Organizasyon aynı zamanda ilk bilimsel ağaç sayımını da yaparak, NASA’nın ağaçların ne kadar karbon tuttuğunu araştıran çalışmasına da yardımcı oldu.

Yaşına göre oldukça büyük işler başaran Felix ve organizasyonu Gezegen için Dik, şimdi çoğu 9 ile 12 yaş arasında olan 55 bin iklim elçisine eğitim verdi. Artık, Birleşmiş Milletler Felix’in kampanyası ile beraber gezegendeki herkes için 150 ağaç dikmeyi planlıyor.

Kaynak: https://www.facebook.com/plantfortheplanet

Kurum Adı

Plant for the Planet

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.