Kavga eden çiftleri yakalayan yapay zeka

0 / 5
Favorilere ekle

Dışarıda pek çok çift görürüz yerli yersiz kavga eden şimdi artık öyle rahat dışarıda kavga edemeyecekler.

Güney Kalifornia Üniversitesi bünyesinde çalışan bir grup araştırmacı, çiftler arasındaki huzursuzluğu ortadan kaldırmak için teknolojiden yardım alarak bir çalışma yürütmüş. Çalışmanın amacı anlaşmazlıkların oluşmasına neden olan kritik sinyalleri tespit etmek ve erken uyarı sistemi oluşturmak.

Çiftler bunun için bir laboratuvara alındı, üzerinde sensörler bulunan giyilebilir teknoloji ürünleri kullanıldı ve elde edilen verilen akıllı telefonlar sayesinde alınıp gönderildi.

Vücut ısısı, nabız, ter gibi değerler ses kayıtlarındaki içerik ve konuşmanın yoğunluğuyla birleştirildi. Sonuçlar, araştırma ekibinin yarattığı bir yapay zekayla öğrenim aracında değerlendirilerek analiz edildi ve çiftler arasındaki anlaşmazlıkların % 86 isabet oranıyla belirlendiği görüldü.

Ekibin bir sonraki hedefi büyük fakat veriler oldukça umut vadediyor. Yapay zeka algoritmasını, psikolojik ve diyalog okuma yapacak şekilde programlamak ve anlaşmazlığı oluşmadan 5 dakika önce tahmin etmesini sağlamak.

Ana akım giyilebilir teknolojilerdeki gelişim göz önüne alındığında söz konusu yapay zeka ve yazılım, cihazlarda ekonomik olarak kullanılabilecek bir değere de sahip.

Kaynak: https://ontrava.com/kavga-eden-ciftleri-yapay-zeka-tespit-edecek

Kurum Adı

Güney Kaliforniya Üniversitesi

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.