Kendi tasarımını kendin yarat

0 / 5
Favorilere ekle

Yeni taşındığım evde eşyaları tek tek bir araya getirirken kitaplık siparişi verdim. Gayet şık, gayet güzel bir kitaplık gelecekti. Ancak sipariş sonrası bir hatıram aklıma geldi. Buğday Derneği’nin kurucusu Victor Ananias’ı sağlığında ziyaret etmiştim, kendi ofisi meyve kasalarındandı ve gayet hoştu. Vefatına çok üzüldüğüm bu güzel insan için siparişi iptal edip süpermarketlerin çöp biriktirdiği yerlerden çeşit çeşit meyve kasaları toplamaya başladım. Bir süre sonra boyadım ve dekor vermeye başladım. Bu süreçte de stresli işim için tatil gibi olduğunu fark ettim bu konularla uğraşmanın.
Lambader yapmaya başladım, ancak ağaç seçimi, ağacı dik tutmak vs gibi dertlerden çeşitli metodlar geliştirmek zorunda kaldım. Birkaç deneme sonrası kendi dilek ağacı lambaderimi dizayn edebildim. Çeşitli ağaç parçaları ve hatıraları bir araya getirerek salonumun ortasında bir ağacım var; ortasında da gerçek kumru yumurtalarıyla gerçek kumru yuvası. Aydınlatmasını geniş ampullerle yaptım ama göz aldığı için yağlı kağıt ile ışığın gücünü kontrol ediyorum. Eve gelen kedilerin en sevdiği şeylerden biri bu ağacın dallarına sürtünerek aşk yaşamak.
Avizeler uyumsuzdu, ikisini de söktüm. Önce bir ağaç parçasını boyadım, teknik detay isteyene (beyaz astar çektim 2 kat, iyice kuruduktan sonra neon boya ile boyadım 3 kat). Ardından jüt denilen halata benzeyen iple astım. Misina da kullanabilirsiniz, böylece kaleden kaleye uçan Cüneyt Arkın misali havada asılıymış gibi gözükür.
Diğer aydınlatma ürünüm ise kitap okuma köşem için. 30 ila 60cm arasında dal parçaları kestim, astarladım, sonra da neon boyaya boyadım. İyice kuruduktan sonra yanyana dizdim, alt kısımdan sal bağlar gibi bağladım. İçine bir afiyet olsun koyarak huni gibi olacak şekilde sarmalayarak sağlamlaştırdım. Afiyet olsundan kastım; yemek siparişlerinde yemeğin soğumaması için alüminyum tabakların üzerini örttükleri folyolu kapak; üzerinde ‘afiyet olsun’ yazdığı için, onun adı afiyet olsun. Son olarak bu afiyet olsunlu salımsı konik yapının ortasından da led ampül geçirdim ve astım.
Askı ise iki ayrı uçtan köşeden olacak şekilde birleştirdiğim bir dekor. Bir ucunu kirişe vidaladım, diğer uçunu ise konserve kutusunun üzerine oturacak şekilde konumladım. Konserve kutusunu da bir İstanbul fotoğrafı ile örttüm.

 

Kurum Adı

Ev

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir