Zengin işadamı okyanusların yok olmaması için servetini bağışlıyor

0 / 5
Favorilere ekle

Røkke kısa bir süre önce 2.7 milyar dolarlık servetinin büyük bir kısmını 180 metrelik dev bir denizle ilgili araştırma aracı REV’i geliştirmek üzere bağışlamaya karar verdi. Bu araç okyanusların önündeki en büyük tehlikeyi, plastik kirliliğini, ortadan kaldırmaya çalışacak.

WWF’in (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Norveç bürosu ile beraber çalışan REV, günde 5 ton plastiği denizden temizleme kapasitesine sahip olacak. Gemi 60 biliminsanı ve 40 kişilik bir mürettebat kapasitesine sahip. REV’in içinde aynı zamanda modern laboratuvarlar, bir eğitim salonu, iki helikopter pisti, uzaktan kumandalı araçların depolanacağı bir hangar ve yüksek teknolojiye sahip analiz edici araçlar da bulunacak.

Røkke özellikle plastik kirliliğinin şu anda yaşanan en büyük tehlike olduğunu, bunun için çözüm üretmenin zamanı geldiğini savunuyor. O yüzden Røkke, denizden kazandıklarını okyanuslara ve topluma geri vermeye karar vermiş, REV’de bu paylaşımın büyük bir parçası.

REV denize indiğinde okyanus asitlenmesi, tehlike altındaki canlılar, denizdeki besin zincirinin önemi konusunda araştırmalar yapmayı da planlıyor. Bunun için Røkke dünyanın her köşesinden araştırmacıları, çevreci sivil toplum kuruluşlarını ve diğer kurumları gemiye davet ediyor.

Geminin 2020 yılında denize inmesi bekleniyor. REV’in monte edilmesi bittiğinde dünyanın en büyük ve en ağır araştırma gemisi olması bekleniyor.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?time_continue=79&v=IN0MHPnRYWc

Kurum Adı

Rev

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir