Kafede kutu

0 / 5
Favorilere ekle

Kuzenimin Harem lokasyonunda Çöplük Cafe diye bir mekanı var. Kafe-lokanta, antikalarla dolu bir dekorasyon özelliğinde. Turistlerin çok ziyaret ettiği bir mekan. İlginç olan bir şey ise orada bir ‘’Kutu’’nun durması.

Tüm dünyada geçerli olan keyifli bir oyun ve uygulama. Amaç kutuyu bul, hatta kutuyu bulmak için o ülkeyi ve mekanı ziyaret et, kutunun içinden bir şey alırsan, içine mutlaka bir şey bırak, hediye gibi ve içindeki kayıt defterini imzala ya da bir hikaye yaz. Mekan sahibi asla kutuyu açmıyor ve içindekilere bakmıyor. Kutunun sorumlusu ara sıra kutusunu kontrol etmeye geliyor. Kutu her yere konabilir.

Bu uygulamanın hikayesi ise 2000 yıllarında Amerika hükümetinin, GPS kullanımını halka yaygınlaştırma hedefinden yola çıkarak, bir oyun haline dönüşen adı Geocaching denen bir uygulama. Türkiyede gelişme sürecinde birkaç kişi biliyormuş sadece.

Önce geocaching’e üye olunuyor. İstediğiniz, uygun gördüğünüz geleneksel tarzda bir kutuyu, belirlediğiniz bir yere saklıyorsunuz. Sakladığınız noktanın koordinatlarını bilmeniz gerekiyor. GPS cihazı ile veya cep telefonu ile koordinatlarını almak gerekiyor. Sitede kutunuza bir isim veriyorsunuz ve yanına koordinatlarını yazmanız gerekiyor. Kutuya daha kolay ulaşım için kısa açıklamalar ve ipucu da verilebilir. Kutunun boyutunu seçiyorsunuz. Kutunuzun özelliklerini yazıyorsunuz. Dağın tepesinde, denizin içinde, tırmanış gerekiyor, aile için bir yerde, lokantada, turistik mekan, çocuklar için eğlenceli, otopark var, zor bir patikada, gece bulunabilir vb gibi kutunun bulunduğu yer ile ilgili özellikleri yazabiliyorsunuz. Mutlaka ülke seçiliyor. Kutunun bakım sorumluluğu kutuyu saklayanındır. Su geçirmez olmalı ve içinde kayıt defteri olmalı. Kutuyu evinizden uzak bir yere saklıyorsanız ve o kutunun kabul edilmesini istiyorsanız o zaman o bölgeyi sık sık ziyaret ettiğinizi, kutunuzu kontrol ettiğinizi veya kutunuzu lokal bir oyuncunun sorumluluğuna verdiğinizi yazıyorsunuz. Böylece sizden uzak noktaya da bir kutu saklamanız mümkün. Kutunun fotoğrafını yüklüyorsunuz ve onay için geocaching.com‘a gönderiyorsunuz.

Türkiyede henüz bilinmeyen bir uygulama, birçok yeni kutu saklanabilir, diğer oyuncuların kutunuzu bulması, daha heyecanlı hale gelebilir. Veeee İyi avlanmalar.

Cache kutu tipleri:
-Geleneksel (Tek bir kutu, normal veya küçük bir kutu)
-Multi (2 veya daha çok kutu. Her bir kutuya ulaştıktan sonra ikinciye ulaşmak için gerekli koordinatlar yazılı.)
-Gizemli (Fiziksel olarak en son kutuya ulaşmak için birkaç bulmaca çözmek gerekli) ,
-Aktivite (toplantı veya ortak amaç için buluşma etkinlikleri)

Kutunun bulunduğu mekanlara, yeni ziyaretçilerin gelmesi, mekana fayda sağlayacaktır. Hem saklanan kutuyu dedektiflik yaparak bulmak, hem de ajanlık yapıp kutuyu saklamak farklı bir his ve heyecan. Teknolojik define avı. Mutlaka bir lokanta/kafe olması da gerekmiyor. Deniz, dağ, tepe, bilinmeyen gizli bölgeler, yollar, heryer ve herşeyin yanı, içi olabilir. Böylelikle gezginlerin, oyuncu özgür ruhların, keşfetmek için, seyahat etmek için keyifli bir sebepleri oluyor. İnsanları giderek kendine bağlayan oyunsu bir tutku. Gezmek güzel bir şey hele de amaçlı olursa daha güzel ve eğlenceli. Ayrıca kutunuzun bulunduğu yerde Geocaching etkinlikleri yapabiliyorsunuz. Hem yeni insanlarla tanışma hem de paylaşımlar oluyor. Maceracı ruhların, kişiliklerin, keşfetmek için istekle dahil olduğu oyuna dönüşmüş olan bir sistem.

Kurum Adı

Çöplük Cafe

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir