Diyarbakır Menengiç kahvesi

0 / 5
Favorilere ekle

Çeşit çeşit çok kahve içtim ama hiç tatmadığım bir kahve türü var mı derken bir iş için bulunduğum Diyarbakır’da Menengiç kahvesi ile tanışma fırsatı buldum hem de çok eski bir han olan Sülüklü Han’da.
1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yapılan tarihi Sülüklü Han 2010 yılı itibariyle restore edilip ziyaretçilerin hizmetine girmiş. Han içerisinde eski bir kuyu bulunur. Bir dönem hekimler tarafından burada bulunan kuyudan sülük çıkarıldığı bilinir. Şifa amaçlı toplanan sülüklerin burada toplanılmasından dolayı hana Sülüklü Han ismi verilmiş. Üst katlarının dinlenme odası, alt depoların ise hayvanların konaklama yeri olarak kullanıldığı han Kurtuluş Savaşı sırasında süvari birliklerinin karargahı olarak kullanılmış. Şu an halka açık turistik bir gezi mekânı ve kafeye ev sahipliği yapmakta.

Ne Püf var bu kahvede diye sordum. Yabani fıstık neredeyse mercimek kadar tohum halindeyken toplanıp kavrulan sonra süt ve gizli Püfler eklenen sonra da neredeyse 15 dakika veya fazla kendi fincanında pişen, servis yapıldığında da bir o kadar soğumasını beklediğiniz müthiş bir tat. Sindirim sistemine de çok iyi geliyormuş.

Bu handa tamamen kendi yapım şarapları, dut şerbeti, taşta çektikleri Brezilya dağ kahvesi, ağaçlar altında Diyarbakır Taşı da denilen siyah bazalt taşı ile inşaa edilmis duvarları arasında minik tahta masalarında Püflü yapım Menengiç kahvesini mutlaka için.

Şarapları için “kadehte durduğu gibi durmuyor” diyerek iki kadehten fazlasını vermiyorlar. Ve kesinlikle bahşiş kabul etmiyorlar. Kışın soğukta odun sobaları ile çevrili avluda veya akşam yüzlerce kuşun buluşma yeri olan avlusunda “Sohbet bile etmeyin, izin vermeyeceğiz sadece biz mutlu kuşların gün batımı şarkıları ile doysun ruhunuz” diyen minik serçelerin en sevdiği mevsim ilkbaharda püflerden birkaçını keşfetmeye mutlaka gidin.

Kurum Adı

Sülüklü Han, Diyarbakır

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir