Sağlıklı bir kahvaltı

0 / 5
Favorilere ekle

Figaros Lokantası, Yeşilköy, İstanbul
*Bir pazar sabahının 5-6 km’lik tempolu yürüyüşünden sonra “Acaba nerede sağlıklı bir kahvaltı yapılır ?’ diye düşünürken arkadaşım ‘Ben bir yer biliyorum, klasik kahvaltı mekanlarından çok farklı’ dedi. Yeşilköy’de Figaros…Evet aslında ben de biliyordum bu mekanı ama kahvaltısını denememiştim.

Püfümüz ne mi? Figaros’un sunduğu gerçekten de tamamen farklı, taze otlardan yapılmış çok renkli ama sağlıklı ve lezzetli kahvaltısı. Selanik göçmeni bir aileden Fatma Özalkan dede-nine öğretileriyle ‘şifalı otlardan yaptığı yemekleri tüm ilgili kişilere ve genç kuşağa aktarmak için çabalaması da bu Püfün bir parçası. Siz masaya oturuyorsunuz ve daha hiçbir şey söylemeden hemen masanız donatılıyor. Taze otlardan yapılmış salatalar, yine içinde sadece ıspanağı tanıdığım farklı otlar ile pişirilmiş sac tavada yumurtanız, peyniriniz, sebzeli birer dilim böreğiniz ve tamamen ev yapımı incir ve erik reçeli…Yanına da çayınız termosla geliyor ki değmeyin keyfimize..Size otların ismini tek tek saymak isterdim ama maalesef söyleyemiyorum çünkü bazı yiyeceklere önyargılı olan müşterilerini bu lezzetlerden mahrum etmememek icin söylemiyorlar 🙂 Sadece radika, ısırgan, ispanak, ebegümeci mevsimine göre kullanılan taze otlardan birkaçı…

Spor sonrası veya değil doğal, sağlıklı, vejeteryan (çünkü hiçbir şarküteri ürünü kullanılmıyor) bir kahvaltı istiyorsanız işte size tamamen lokal, kendinizi evinizde gibi hissettiğiniz, Yeşilköy sahiline çok yakın, şirin mi şirin bir mekan.
İsterseniz akşamları gidip yine otlu mezeler eşliğinde sacda pişirilmiş balığınızı, içkinizi yudumlayarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir