Müze dükkan

0 / 5
Favorilere ekle

Son yılların en öne çıkan markalarından biri oldu Uniqlo. Öncelikle, varlığı hissedilmeyecek kadar hafif olmasına rağmen soğuk kış aylarında sıcak, serin bahar aylarında ılık tutan bu markanın montları en yakın rakiplerinden bile çok daha uygun fiyatları ve her yaşa, her gönle uygun renkleri ile piyasaya taht kurdu. Bütün bunlar birer püf olarak kabul edilebilecekse de, bizim ilk püfümüz, mağazanın, eski bir dökümhanede hizmet veriyor olmasından kaynaklı. Zaten binanın girişinde taş duvarlara kazılı binanın eski işlevi: Cevahir, Kuyumcu, Mücevherciler Ortaklığı / Kuruluş 1859 / Altın-Gümüş Dökümevi/Küllerin İşlenmesi/Deney ve Analizler. Mimarlar mağazayı dekore ederken binanın özellikleri ile markanın özelliklerini bir arada kaynaştırmışlar. Tüm diğer Uniqlo mağazalarından farklı olmasına rağmen müşteri olarak buraya girdiğinizde yine de Uniqlo’da olduğunuzun net bir şekilde hissediyorsunuz. Fabrikanın taş duvarları, geniş demir iç merdivenleri ve demir çerçeveleri mağazada korunmuş.

1800lü yılların Ortalarında in Le Marais mücevher, altın, gümüş, saat ve diğer değerli madenleri kullanan firmaların yerleştiği bir mahalle idi. Bu firmalar 1859 yılında birleşerek üretim atıklarını geri kazanmak üzere La Societe des Cendres ismini verdikleri bir ortaklık kurdular ve Uniqlo mağazasının günümüzde hizmet vermekte olduğu arsayı satın alarak 30 metre yüksekliğinde bacası olan bir fabrika inşa ettiler. Böylelikle toz, kırıntı gibi imalat atıklarını geri kazanılarak karşılığı ilgili firmalara ödenecekti. Fabrika 2010 yılında geçmişi ile barışık olarak yeni bir kimliğe bürünmek üzere restorasyona girene kadar uzun yıllar dökümhane olarak hizmet verdi. Bina 2014’ten beri Uniqlo mağazası sayesinde halka açık.

İkinci püf mağazanın en alt katında Atelier des Cendres /Kül atölyesi bölümünde bizi karşılıyor. Burası binanın tarihini ziyaretçiye anlatan bir müzeye dönüştürülmüş. Kazanlar ve fabrikada kullanılan makine ve edevatı yerinde incelerken fabrika henüz çalışırken Magali Roucaut’nun çektiği filmde Gilbert Deze isimli işçinin müzede sergilenen makinelerde çalışmasını izlemek de mümkün.

Alışveriş koliklerin bile ilgisini çeken bu müze Fransız toplumunda geçmişe verilen değerin olduğu kadar en iyi eğitimin yaşayarak yapılan eğitim olduğunun da göstergesi.

Kurum Adı

Uniqlo Shop

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir