Otizmlileri düşünen süpermarket

0 / 5
Favorilere ekle

Avsutralya’da bulunan Coles süpermarket zinciri Autism Spectrum Australia Derneği ile işbirliğine giderek süpermarketleri bir saatliğine bile olsa sessiz bir yer olmasını sağlamak için bir pilot uygulamaya gittiler.

Program süresince uygulamaya katılan Coles süpermarketleri kendi içinde çeşitli değişikliklere gidecek. Örneğin; iç mekan müziklerinin sesi en düşük seviyeye getirilecek, market ışıkları yüzde 50 oranda kısılacak.

Sadece bunlarla kalınmayarak marketlerde bulunan kayıt ve tarayıcı aygıtlarının sesleri de en düşük seviyeye getirilecek, aynı zamanda market zemini düzenlenecek, alışveriş arabalarının kullanımı durdurulacak, market içerisinde yapılan duyurulara ara verilecek.

Bu uygulama Avusturya’da bazı süpermarketlerde uygulanmaya başlandı bile. Ekim ayının sonuna kadar devam edecek bu uygulamaya, tüm alışveriş yapmak isteyen kişiler davetli.

Belirli ses, koku ya da duygusal uyaranlara aşırı tepki verebilme ihtimalleri bulunması nedeniyle, otizm spektrum hastalarını bir nebze de olsa daha rahat alışveriş yapabilecekleri özel bir saate kavuşturmak aslında sorumluluk bilinciyle hareket eden her sosyal işletmede olması gereken bir özellik.

Kaynak: http://www.pazarlamasyon.com/pazarlama/otizmlilerin-alisveris-deneyimini-kolaylastiracak-supermarkette-sessiz-saat-uygulamasi/  

 

Kurum Adı

Coles

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir