Pazarlama stratejisinde kokunun önemi

0 / 5
Favorilere ekle

En temel duyu için sıra dışı bir yaklaşım. Koku teknolojisi o kadar ilerliyor ki Kurumsal Koku çözümleri sunan ScentLinq markası ile bugün birçok marka pazarlama stratejisi olarak kokuyu kullanmakta. İlk keşfim Akmerkez’de Stefanel mağazasında oldu. O kadar etkilenmiştim ki planlarımdan daha fazla alışveriş yapmamı sağladı ve mağazadan uzun sure çıkmak istemedim. Mağaza satış yetkilisinden kokunun ne olduğunu ve nerden temin ettiklerini bir kağıda yazmalarını rica ettim. “Glokal” yazdılar. Bir Kurumsal Koku şirketi. Stefanel’deki koku ise “tea tree” yani “çay çiçeği” kokusu idi. Hemen araştırdım kendi ofisim için sahip olmak istedim, firmayı aradım ve bana çok şık bir kutuda çok fazla çeşit koku numunesi gönderdiler. Kendileri makinayı kuruyorlar ve koku tükendiğinde hemen görevli bir arkadaş gelip yeni kokuyu kullanıma hazırlıyor.
Bir başka kokuyla karşılaşmam da Etiler’deki Le Meridien Hotel’de olmuştu. Toplantılarımı artık hep bu otelde gerçekleştiriyorum. İnanılmaz bir çekim gücü.
Yine etkilendiğim bir diğer durum ise E-bebek mağazalarındaki pudra kokusu idi.
Kurumlar kendilerine özgü , kurumsal kimlikleri ile özdeşleştirdikleri bir koku seçimi yaparak ve sunarak, müşterilerine çekim gücü yaratarak onları etkileyecek ve memnun edecektir. Şahane bir uygulama ve fikir.. Glokal firmasını gönülden tebrik ediyorum.

Kurum Adı

Stefanel Mağazası

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir