Terzideki koleksiyon

0 / 5
Favorilere ekle

Bir süredir “Püf gözüm” kapalıydı ya da sonbahar renkleri her şeyi Püflü görmeme neden oluyordu. Bu kez de düşünüyordum “acaba gerçekten Püf değeri var mı bunun” diye. Ta ki bugün dünyanın en şeker, en tatlı dilli, en kültürlü ve işini çok seven terzisi Cengiz Bey’e rastlayana kadar.
Küçük dükkanının bir duvarında sergilediği koleksiyonu ilgimi çekti: yüksükler, makaslar, ütüler. Dükkanda bulunan eşi mutlulukla Cengiz Bey’in bu panoyu da kendisinin hazırladığını ve dostlarımız dediği müşterilerinin dünyanın değişik ülkelerinden kendilerine yüksükler getirdiklerini anlattı ve tatlı bir ricada bulundu. Yurt dışında ya da ülkemizde değişik bir yüksük görürsem benim de bu koleksiyona katkıda bulunabileceğimi söyledi. Zevkle dedim ve kendilerine Püflü şeylerden bahsedip koleksiyonlarının fotoğrafını çekmek için izin istediğimde gerçek Püfle karşılaştım.
“Püf noktası”ndan geliyor herhalde bu isim dedi Cengiz Bey, evet dedim. O zaman Püf noktasının hikayesini de biliyor olmalısınız dedi. Ne yazık ki hayır dedim. Ve anlatmaya başladı:
Yıllar önce bir çömlek ustası ve çırağı varmış. Çırak çok hırslı ve çalışkan bir gençmiş ancak yaptığı toprak çanaklar hep su sızdırıyormuş. Ustaya sormuş neden olmuyor diye. Ustası” Püf” demeyi öğrendiğinde olacak demiş. Aradan zaman geçmiş ama hala çırak düzgün çömlekler yapamıyormuş. Sonunda ustasının kendisini izlemesini ve yanlış yaptığı noktada müdahale etmesini rica etmiş. Toprak su ile karıştırılmış, harmanlanan karışıma şekil vermeye başlamış çırak. Şekil almakta olan çömleğin etrafında minik hava baloncukları oluşmuş. Usta çırağına işte Püf noktası demiş, bu baloncukları parmağının ucuyla sıyırıp “Püf”lemezsen güneşte bekletilirken bu baloncuklar çatlağa yol açar….
Kartvizitin de fotoğrafını paylaştığım Üstünel Bay ve Bayan terzisine yolunuz düşerse 70 li yaşlarında olduğunu düşündüğüm bu tatlı çifte bir” yüksük” götürebilirsiniz.

Kurum Adı

Üstünel Terzisi

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir