Vestel ‘den engelliler için erişilebilirlik projesi

0 / 5
Favorilere ekle

Toplumsal gelişim için sosyal alandaki yatırımlarına devam eden Vestel; engelli erişimine uygun teknolojik ürünleri, engelli istihdamına yönelik atılımları ve engelli bireylere yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarını içeren “Erişilebilirlik Projesi”ni hayata geçirdi.

Engellilere eşit fırsat verildiğinde engelsiz bireyler gibi hayatın her alanında var olabileceklerine olan inanç ve “herkes için eşit şans” vizyonu ile hareket eden Vestel; çalışma alanlarından satış noktalarına, müşteri hizmetlerinden web sitesine kadar tüm alanları “erişilebilir” hale getiriyor.

Vestel Şirketler Grubu bünyesinde 435 engelli istihdam ediliyor. Görme engelli, işitme engelli, dahili hastalık nedeniyle engelli, nöropsikiyatrik nedenli engelliler ve ortopedik engellilerden oluşan çalışanlar, şirket bünyesindeki farklı görevlerde yer alıyor.

Markanın ‘Eşit Şans’ adıyla yürüttüğü projenin yanı sıra down sendromlu ve zihinsel engelli gençlerin iş yaşamına kazandırarak ‘hayatın içinde’ olmalarını desteklemek amacıyla “Hayatın İçindeyim” projesi hayata geçirildi. Ayrıca Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) iş birliğiyle başlatılan “Yeter ki Şans Ver” projesiyle engelli gençleri hayata kazandırma çalışmaları da devam ediyor.

Görme engelli bireylerin beyaz eşya kullanımını kolaylaştırmak üzere, Vestel beyaz eşya ürünlerinin üzerindeki kontrol panellerine Braille Alfabesi ile kabartma uygulaması eklendi. Makina üzerindeki her bir buton ve program Braille Alfabesi harfleri ile tanımlandı ve bu harflere karşılık gelen açıklamalardan oluşan engellilere özel ayrı bir kullanım kılavuzu hazırlandı.

İşitme engelliler için ise özel ürün kullanım videoları ile ürün kurulumu sonrasında işaret diliyle ürünün özellikleri ile ilgili anlatım yapan videolar oluşturuldu.

Proje kapsamında geliştirilen “Vestel Sesli Kumanda” uygulaması ile engellilerin, mobil uygulamanın sahip olduğu sesli komut verme özelliğini kullanarak Vestel Smart TV’deki temel kumanda fonksiyonlarını kolayca kullanması hedefleniyor. Ayrıca; Vestel televizyonların kumandalarına eklenen Braille Alfabesi, görme engellilerin kimseden yardım almadan televizyonu açıp kapamasına ya da televizyonun sesini açıp, kanalı değiştirmesine olanak sağlıyor.

Ayrıca renk körü bireyler, özel olarak üretilen televizyon sayesinde dizi ve filmleri tüm canlılığı ile izleyebiliyor.

Vestel Ar-Ge ekibinin tasarladığı, sadece göz hareketleri ile tüm fonksiyonların kontrol edilebildiği özel televizyon; omurilik felci, ALS, MS gibi hastalıklar nedeniyle bedensel engelli bireyler için geliştirildi. Üç metre mesafeden, düşük hata oranlı kontrol sağlanmasıyla alanında bir ilk olan TV sistemi, göze zararsız kızılötesi ışık kaynakları ve özel kameralarla kontrolü sağlıyor.

Kaynak: http://www.campaigntr.com/haber/vestel-den-engelleri-kaldiran-erisilebilirlik-projesi- 

 

 

Kurum Adı

Vestel

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir