Vodafone’dan akıllı köy

0 / 5
Favorilere ekle

Aydın’da Dünya’nın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyü açıldı.

Akıllı köyde amaçlanan kırsal kalkınmayı desteklemek. Vodafone Akıllı Köy, özel ilaçlama ünitesi, erken uyarı sistemi, sulama yönetimi ve çiftçi bilgilendirme eğitimleri ile çevreci tarımcılıkta Türkiye’deki tüm köyler için model oluşturuyor.

Vodafone Akıllı Köy’de kurulan ilaçlama ünitesi ile ilaçlamanın çevreye olan olumsuz etkileri en aza indirgenip sağlıklı gıdaya ulaşılmasında sürdürülebilirlik sağlanıyor. Bu kapsamda, zirai ilaç kullanımı kullanıcının sağlığını koruyacak şekilde kontrollü yapılırken, zirai ilaç kutuları da merkezi bir noktada toplanıyor. Diğer yandan, tohum dikiminden hasada kadar olan süreçte yetiştirilen ürünlerdeki hastalık ve zararlılar ziraat mühendisleri ve uzmanların kontrolünde tespit edilerek yerinde, zamanında ve doğru şekilde ilaçlama yapılıyor. Vodafone Akıllı Köy’de ayrıca, tarımsal ilaç ambalaj atıklarının çeşitli fiziksel veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesiyle geri dönüşüme katkı sağlanıyor. Geri dönüşüm sayesinde kimyasal maddelerin doğaya zarar vermesi engelleniyor.

Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Akıllı Köy, toplam 298 dönüm alana yayılıyor. Modern sera uygulamalarından toplu sağım ve süt soğutma sistemine, su ve gübre yönetim merkezinden toprak analiz laboratuvarlarına kadar çiftçilerin hayatını kolaylaştıran imkânlar sunuluyor. Akıllı Köy’de yapılan kavun hasadında sadece 2 ayda dönüm başına 10 ton kavun alınarak kavun üretiminde %150 verimlilik artışı sağlandı. Ayrıca, “Vodafone Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesi” kapsamında girişimcilik ve seracılık eğitimleri alan 10 kadın çiftçi, malçlı yetiştiricilik ve damla sulama tekniklerinin yanı sıra iklimlendirmeyi kontrol eden IoT teknolojilerinin kullanıldığı seralarda 30 bin marul üreterek yaklaşık 25 bin TL’lik ek gelir elde etti.

Kaynak: https://www.dunya.com/tekno-trend/aydinin-akilli-koyu-tum-koylere-model-olusturacak-haberi-367209  

 

Kurum Adı

Vodafone

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir