Bol Püflü müze

0 / 5
Favorilere ekle

Djuargarden’de yer alan Skansen Müzesi dünyanın ilk açık hava müzesidir(1891). İçinde görülecek, dinleyecek, satın alacak, dinlenilecek, keyif alınacak, çocuklarınızla oynanacak, yemek yenecek, hayvanları sevecek yani yapılacak birçok etkinlik mevcut. Müzedeki püfleri sıralamak gerekirse çoook var ama ben kendi Püf gözümle gördüklerimi size yazacağım. Bir ülkenin kültürüne nasıl sahip çıktığını gösteren muhteşem bir müzecilik yaklaşımı.

1-Öncelikle müze çok geniş bir alana yayıldığından, verdikleri müze haritasının yanında girişte müzenin maketini yapmışlar. Böylece elinizdeki harita ve karşınızdaki maketle birlikte gitmek istediğiniz bölgeleri önceliklendirebiliyorsunuz .. .

2-Burada İsveç’in 500 yıl önceki yaşamını görebiliyorsunuz. 150 tarihi evi ve o zamanki ticari kuruluş diye adlandıracağımız esnafın dükkanları birebir bu bölgede tekrar kurmuşlar. Üstelik içine de girebiliyorsunuz. İçinde sizi sanki evin veya dükkanın sahibi/ çalışanı karşılıyor. Bu kurgudaki en büyük püf, içerde, (o dönemden fırlamış diye tabir edeceğim) o döneme ait kıyafetleri ile size 500 sene evveline götürüp her türlü bilgiyi verecek kişilerin sizin rehberiniz olması. Üstelik hepsi çok güler yüzlü ve yaptıkları işten çok memnun oldukları her hareketlerinden belli oluyor. Bu kadar Turistle muhatap olmalarına rağmen fotoğraf çekilebilir miyiz sorusuna bile gülümseyerek olumlu cevap alabiliyorsunuz.

3-Evlerin ve dükkanların hepsi tek katlı. Dolayısı ile eve mi yoksa bir esnaf dükkanına girdiğinizi anlamak için veya uzaktan çok ilerde gördüğünüz tek katlı yerin ne dükkanı olduğunu yakınına gitmeden anlayabilmeniz için çok pratik bir püf bulmuşlar. Her dükkanın tepesinde içinde ne satıldığını belirten bir sembol var. Örneğin fırının üzerindeki kurabiye figürü çok uzaktan gözünüze çarpıyor.

4-O dönemin dükkanları demişken bunlardan belli başlı içlerine girmiş olduklarım; bakkal, kasap, demirci, şekerci, camcı, eczane, düğmeci, tuhafiye, çaycı, şerbetçi, nalbur vb. İş kollarını bire bir görebilirsiniz. Bir diğer püf bu dükkanların içine girip, buradan dükkanların içindekileri satın alma fırsatınız olması. Örneğin fırınından kurabiye alabilir, taş ocakta yaptıkları ekmekleri tadabilir, nalburda çivi çakabilirsiniz. Her dükkanda size yaptıklarını gösteriyor ve sizi dahil ediyorlar.
Ayrıca satıcılar adeta size satış yaparken o döneme ait tavırlarıyla, teatral bir şölen sunuyorlar.

5-Bu müze içeresinde çok büyük bir hayvanat bahçesi var. Stokholm’ün tek hayvanat bahçesi ortamında İskandinavya bölgesinde yaşayan hayvanları görebilirsiniz, çocuklarınıza tanıtabilirsiniz.

6- Çiftlik yaşamını çok açık bir şekilde sunmuşlar. O dönemde insanların oynadıkları oyunları gösteriyorlar ve sizi de dahil ediyorlar bunlara. Mesela çuval yarısı 🙂

7-Bir diğer püf ise bu müzenin binaları hariç her yerinin bir piknik alanı olması. Bir çok İsveçli aile buraya piknik örtüleri ile gelip, hazırladıkları sandviçleri yiyip, şaraplarını içiyorlar.

8- Açık hava müzesi çok büyük olduğundan bir yerden bir yere gitmek için tek yol ayaklarınız değil. Park içinde 1897 yapımı bir fenikuler sistemi de bulunuyor .

9-Stokholm şehrini bir de tepeden izleseydim diyorsanız, iste müzenin bir diğer püfü de bu. Stokholm şehrine panoramik bir bakış için veya Skansen’i tepeden görmek için müzenin girişinde yer alan teleferik ile yukarı çıkabilirsiniz. Bir nevi 500 sene evvelki İsveç ile şuan ki İsveç’i bir arada görebiliyorsunuz.

10-Bu müzenin içinde ayrıca konser alanı var. Almış olduğunuz müze biletleri ile akşam verilecek özel grupların konserlerine katılabiliyorsunuz.

11- Meraklılarına müzenin içinde botanik bahçe de bulunuyor. Etrafındaki çiftçilerden günümüzde revaçta olan organik yaşam ile ilgili tüyolar da alabiliyorsunuz.

Kurum Adı

Skansen

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir