Benimle gülümse projesi

0 / 5
Favorilere ekle

“Benimle gülümse” projesi ile 6 yaş altındaki engelli çocukların ağız ve diş sağlığının mevcut durumları tespit edilip, ebeveynlerine koruyucu diş hekimliği ve doğru beslenme eğitimleri verilecekmiş.

Engelli bebek ve çocukların kendi ortamlarında, devlet himayesi altında, ulaşılabilir ve sürdürülebilir koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini almaları sağlanarak Türkiye geneli için örnek model oluşturmak amacıyla İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği proje sahipliğinde Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ortaklığında, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü iştiraki ile gerçekleştirilecek olan ‘BENİMLE GÜLÜMSE’ projesi ile Genel Sekreterlik bünyesindeki ilçelerde (Adalar, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Kartal, Maltepe) ikamet eden 6 (altı) yaş altındaki engelli bebek ve çocuğun ağız ve diş sağlığının mevcut durumları tespit edilecek, ebeveynlerine koruyucu diş hekimliği ve doğru beslenme konularında eğitim verilecektir.

Engelli çocuklara iletişim ve koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri konusunda eğitim verecek ekipler ile mobil üniteler kullanılarak çocukların kendi ortamlarında engellilik durumlarına göre ağız ve diş sağlığı kontrolleri sağlanarak ebeveynlerine eğitim verilip koruyucu diş hekimliği uygulamaları gerçekleştirilecekmiş. Aynı zamanda ebeveyn eğitimi ile ilgili olarak danışma hattı ve web sitesi uygulamaları gibi kitle iletişim araçlarının aktif kullanımı özendirilecekmiş.

Riskli ve dezavantajlı gruptaki engelli çocukların proje kapsamında hedef grup olarak seçilmesinin en önemli sebeplerinden biri engelli çocuklarda kaybedilen her dişin daha büyük problemleri arkasından getirmesidir. Diş kaybı ile ortaya çıkan konuşma ve çiğneme problemleri çocuğun eğitiminde ve hayatında verimi düşürebilmektedir. Hastaların çoğu protez ve diğer apareyleri kullanmaya uyum gösterememektedirler. Bu nedenle de eksik dişlerle hayatlarına devam edebilmek oldukça güç olmaktadır.

Engelli bireyleri için projelerin çoğalması dileği ile…

Daha ayrıntılı bilgiye: http://facebook.com/projebenimlegulumse

 

 

 

Kurum Adı

Engelli Vatandaşlar

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir