Çöpten toplanan yenebilecek gıdalarla ihtiyaç sahiplerine sofra kuruldu

0 / 5
Favorilere ekle

İsrail’de sokakta yaşayan gençlerin açlık sorununa dikkat çekmek için çöp malzemelerle gurme bir ziyafet hazırlandı ve önemli yemek yazarları davet edildi.

İsrail’de 18 yaş altı onbinlerce genç sokaklarda yaşıyor ve karınlarını doyurmak için pek çoğumuzun düşünmek bile istemeyeceği bir şeyi yapıyor: Çöpe atılmış gıdalarla besleniyor. Evsiz gençlere kalacak yer sağlayan bir barınak olan Shanti House; evsizlik sorununa ve evsiz gençlerin nasıl beslendiğine dikkat çekmek için katılan herkesi derinden sarsan bir etkinlik düzenledi.

Grey Tel Aviv tarafından yaratılan etkinlik için ülkenin en tanınmış şeflerinden olan ile çalışıldı ve etkinliğe gurmeler, yemek yazarları ve blogger’lar davet edildi. Yemek konusunda uzman bu insanlar, Moshe’nin yepyeni menüsünü denemeye ve değerlendirmeye çağrılıyorlardı. Önemli bir şefin yeni yemeklerini tatmak bu konuyla ilgilenen bir yazar için çok heyecan verici bir deneyim elbette. Dolayısıyla davete katılım oldukça yoğun olmuş. Yemek öncesi sosyal medyada paylaşılan yorumlar, hatta yemekler muhteşem görsellikleriyle masaya geldiğinde hemen Instagram’a yüklenen fotoğraflar da cabası.

Davet heyecan verici, yemekler nefis görünüyor da olsa davetlilerin bilmediği bir konu vardı oysa. O da yemekleri yaparken kullanılan malzemelerin nereden geldiği. Aslında Moshe ve daha önce sokaklarda yaşamış iki genç bu malzemeleri çöpten toplamıştı. Yemeklerde kullanılan her şey çöp tenekelerinden gelmişti. Şefin marifetiyle bunlar saklanabilmiş ve muhteşem yemekler yaratılmıştı belki ama işin özü önlerinde duran yemeklerin bozuk etler, çürük sebzeler, yumuşamış meyveler ve küflü ekmeklerden oluşan çöplerden yapılmış olmasıydı.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=lTB8XDn9dFU 

 

Kurum Adı

Bilinmiyor

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir