Küre görünümlü satranç tahtası

0 / 5
Favorilere ekle

Ben Myers adlı tasarımcının fikri olan küre formundaki bu satranç tahtasına hem estetik bir yorum hem de oyunu zorlaştıran özellikler kattı.

Myers, babasıyla birlikte hayata geçirdiği satranç tahtasının yapımında; ceviz, yumuşak akçaağaç ve jatoba ağacı kullanmış. Sekiz adet sekizgen halkadan oluşan kürenin parçalarını Myers tek tek ölçmüş, kesmiş ve yapıştırmış. Normalde kare adını verdiğimiz açıklı koyulu kutucuklar, küre şeklindeki tahtada dik kenarlarını yitirerek dışbükey parçalara dönüşmüş. Myers tasarımın hayata geçirilme sürecini Instructables’a da yüklemiş.

Tasarımdaki mıknatıslar, oyuncuların kürenin her yerinde hamle yapabilmesini sağlıyor. Başka bir deyişle baş aşağı durumdaki alanlarda da hamle yapabilmek mümkün. Myers, tasarıma bağlı olarak oyunun da oldukça değişim gösterdiğini belirtiyor. Küre şeklindeki satranç tahtasında kalelerin daha güçlü olacağı varsayımında bulunan Myers daha sonra yanıldığını fark etmiş. Kavisli yüzey nedeniyle dik kenarların eksilmesi fillerin ölümcül bir güce sahip olmasına neden olmuş. Kavisli yüzey aynı zamanda oyuncuların aynı anda bütün taşları göremiyor oluşundan dolayı oyunun daha karmaşık bir hal almasını sağlamış.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=fSWLSskBLWo

Kurum Adı

Bilinmiyor

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir