Mandalizm, Mandalist, Mandalart Nedir?

0 / 5
Favorilere ekle

Kaynak: Habibepedia
Mandalizm, Mandalist, Mandalart Nedir?
İlk kez çalışan anneler tarafından kullanılan bu terim, ev hanımı anneler tarafından da benimsendi. Çok genel olarak çocukların çamaşır asan annelerine mandal vererek yardım etmeleri anlamına gelmektedir. Daha sonra okula-aile birlikleri tarafından da okul dışı eğitsel faaliyet olarak önerilen mandalizmin, eğitmenler tarafından çocuğun el, kol, göz koordinasyonu ile zamanlama algısının gelişimine katkı sağladığı belirtilmektedir.
Çamaşır asan kişiye mandal vererek yardım eden çocuklar kısaca mandalist olarak tanımlanmaktadır.
Mandalistler, mandalizm’e konu olan “mandal” ile sadece çamaşır asma işine yardım etmeyip; bu mandallarla çeşitli sanat eserleri de yapabilmektedirler. Çeşitli renk ve boylardaki mandallarla yapılan bu tarz çalışmalar da mandalart olarak adlandırılmaktadır. Pano, heykel, kule vb. şekillerde tasarlanan eserler, mandalistler dışındaki izleyiciler tarafında da büyük beğeni toplamaktadır. Bu çalışmaların bir “mandalart bianeli” çerçevesinde geniş kitlelerle buluşması için çalışmalar devam etmektedir.
Uzmanlar çamaşır kurutma makinalarının mandalizmin yok olmasına sebep olabileceği yolunda öngörülerde bulunsa da direnmandal adı altında örgütlenen mandalistlerin bu konudaki kararlı tutumları dikkat çekmektedir. Ayrıca “mandalist anneleri platformu” da hiçbir çamaşır kurutma makinasının amacı olan tek bir mandal’ın gücüne bile erişemeyeceğini belirtmiştir. “Mandalist anneler plaformu” açıklamalarını, hiçbir şey rüzgar ve güneşte kuruyan çamaşır kadar mutluluk verici değildir, bu mutluluğu mandal sağlar, aksi takdirde çamaşırlarınız uçar diyerek tamamlamıştır.
Foto 1’de annesine mandal vererek yardım eden mandalist adil kuzey görünmektedir.
Foto 2’de bir mandalart çalışması yer almaktadır.
Tarihe Not: Mandalizm terimi ilk kez 02.08.2013 tarihinde ortaya çıkmıştır.

Kurum Adı

Mandalizm

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir