Samsung’dan konuşma beceresini yitirmiş hastalar için mobil uygulama

0 / 5
Favorilere ekle

Samsung Electronicks İtalya, dil becerilerini kaybetmiş afazi hastaları için emoji kullanarak diğer insanlarla iletişim kurmaya yardımcı olan mobil uygulama geliştirmiş. Tabii sadece afazi hastaları değil tüm dil ve iletişim yetilerinde sıkıntı yaşayan tüm insanların kullanması için geliştirilmiş.

Wemogge adlı bu uygulama 28 Nisan’dan itibaren İOS ve Android’lerden kullanıma açılacakmış.

Samsung Electronics İtalya ve reklam ajansı Leo Burnett İtalya, projeyi geliştirmek için Milano’daki Niguarda Hastanesi Nörobilim Bölüm Başkanı Elio Clemente Agostoni ile beraber çalışmış. Konuşma terapistlerinden oluşan uzman bir takım ile yapılan işbirliği sonucunda geliştirilen Wemogee metinle emojiler arasında bir çevirmen görevi görüyor. Uygulamanın dağarcığında temel ihtiyaç ve duyguları anlatan 140 cümle bulunuyor. Cümleler; yemek-içmek, hisler, yardım, aktiviteler, özel günler ve günlük hayat gibi 6 kategori altında toplanmış. Bu cümlelerden birini seçtiğinizde emojiler ile yazılmış halini görebiliyorsunuz. Yani klasik, gülen surat, kalp gibi basit ve tek emojiyle anlatılan şeyler dışında mesela “beraber pizza yiyelim” demek isterseniz bu bir dilim pizza ve iki kadın beraber emojisiyle yazılarak karşıdakine aktarılıyor.

Uygulamanın basit arayüzü üzerinden afazi hastaları, görsel seçenekler arasından anlatmak istediklerini anlatan mantıksan emoji dizilimini seçerek afazi hastası olmayan bir kişiye gönderiyor. Afazi hastası olmayan kişi mesajı metin olarak alırken, metin olarak yazdığı cevap afazi hastasına yine görsel dilde gidiyor. Wemogee aynı zamanda, hastaların evde pratik yapmalarını da sağlayan, konuşma terapisine yardımcı bir araç görevi de görüyor.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=oLPUe6rA5IU

 

Kurum Adı

Samsung

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir