Sigara sağlığa zararlı ama bu şehirde güzel bir amaç için kullanılmış

0 / 5
Favorilere ekle

Brezilya’da bulunan Votorantim şehri sigara izmaritinin geri dönüştürürerek kağıt yapılabileceğini  keşfetmiş.  Bu iş için Brasilia Üniversitesi ile işbirliğine gitmiş. Şehirde seçilmiş yerlere 2600 varil yerleştirilmiş.

Sigara izmaritleri en zehirli atıklardan biri. Bu izmaritlerin toprak veya su ile etkileşime geçmesi ciddi problemler oluşturuyor. Sadece bir izmarit 1 litre suyu 9 bine yakın zehirli kimyasal ile kirletmekte.

Votorantim şehrinin görevlileri her hafta yaklaşık 60 kg ağırlığındaki sigara izmaritini topladıktan sonra bu izmaritleri geri dönüşüm merkezine gönderiyor. Burada izmaritler zehirli kimyasallarından ayrıştırıldıktan sonra, 5 saat boyunca 100 derecede ısıtılıyor. Bu karışım daha sonra elekten geçirilip yıkanıyor ve sonunda kağıdın ham maddesi olarak kullanılacak selülozik bir madde geride kalıyor.

Yaklaşık 35 adet izmaritten bir sayfa kağıt üretmek mümkün. Üretilen kağıtlar ise daha sonra bölgede bulunan okullarda eğitim için kullanılmakta.

Bu geri dönüşüm projesinin mimarı ise Mark Poiato. Daha önceden ilaç sektöründe çalışan Poiato sigara yasaklarının sonuçlarından dolayı daha fazla insanın sigarasını dışarıda içtiğini ve izmaritlerini sokağa attığını görmüş ve izmaritleri yeniden kullanma fikrini buradan geliştirmiş.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/bu-cocuklar-izmaritlere-yazi-yaziyor

Kurum Adı

Brasilia Üniversitesi

Bu Püf hakkında yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir